Image Alt

Çizgi Design Manisa

DEKORASYONDA ‘VİNTAGE’ EKOLÜ

Son yıllarda ev dekorasyonunda hikayesi olan mekanlar yaratan ‘vintage’ ekolünü ele alacağız.

Siz de evinizde nostalji rüzgarları estirmek istiyorsanız ekolün inceliklerini irdeleyelim.    

Geçmişte herhangi bir dönemin karakterini ve özelliklerini yansıtan ürünlerini vintage olarak adlandırabiliriz. Eskiliğin moden çizgilere yansıması olarak da nitelendirebileceğimiz vintage ürünler size geçmişin izlerini hissettirmek için en etkili objelerdir. Bu objeler ev dekorasyonunda estetik anlamda mekana ayrı bir hava katıp,karakteristik tavrıyla sıcak duyguları tetikler.Tarih konusunda bir uzlaşmaya  gidilmemişse de 1920-1950 tarihleri arasında kullanılan ve dönemin modasının ürünlerinin evinizin konseptiyle harmanlaşmasıyla oluşur.

 

Mükemmeliyetçi ,sade,pürüzsüz modern mekanlar sizi heyecanlandırmıyorsa vintage  sığınacağınız liman olabir.Gösterişten uzak,insana huzur veren pastel tonları dekorasyonda hakimiyet gösterir. Vintage dekorasyonda beyaz,toprak tonları,yeşil,açık pembe,mavi renkleri mobilya,aksesuar ve perdelerde görülmek istenen renklerdir. Ulaşılmak istenen genel hava soguk renksiz görüntüden uzaklaşıp;sıcak,renkli ve tarih kokusunun günümüze sızıvermesidir.

 

          

 

Oturma odalarında vintage sıcaklığı

Pastel tonlar hakım olan duvarlar üzeri genellikle sıcak tonların kullanıldığı mobilyalar salon tasarımlarında dikkat çeker. Salon tasarımında sadelikten yanaysanız sade bir koltuk takımının yanında çiçekli kumaştan oluşan bir berjer iyi bir şeçim olacak. Yanısıra abajur ,vazo,şamdan vb objelerde renk kullanarak bir denge oluşturabilirsiniz. Perde ve koltuk takımının renk tonlarını uyumu genel denge açısından önemli bir husustur ve gözardı edilmemelidir. Sade koltuk kumaşlarınız ile desenli yastıklar hoş bir görüntü oluşturacaktır. Tarihe meydan okuyan bir sandığı oturma odanızda sehpa olarak kullanmak mekanın ruhuna gayet uyumlu olacaktır.

 

Yatak odalarında vintage dokunuşlar

Yatak odasında yatağın star parça olduğunu unutmamakta fayda var. Ferforje yatak  ya da eskitme ahşap istenilen görüntü için biçilmiş kaftan olabilir. Eskitme ahşap bir komidin üzeri çiçek desenli kumaş abajur tercihleriniz arasında olması faydalı olacaktır. Tarihin dokuşlarını üzerinde tüm aseletiyle taşıyan kapıları yatak odanızda tüm zerafetiyle bulundurmak farklı bir yaklaşım olabilir.  Aynalar ile kombinasyon oluşturup dekorasyonu heyecanlı hale getirebilirsiniz.  Makyaj masasında kullanacağınız ahşap sandalye ve sandık odanın genel havası için olumlu etkiler yaratacaktır.Renkli bir vazo ve çerçeve ile dekorasyona destek olabilirsiniz. Odanızın tasarımında renkleri cesurca kullanmaktan alıkoymayın.

Mutfak dekorasyonunda vintage esintileri


Şüphesiz zamanımızın büyük bir çoğunluğunu geçirdiğimiz  evimzin en önemli alanı mutfakta da vintage bir dekorasyon çok keyifli olacaktır.  Tasarımda genel havanın algılanması ve ruhunuzda sıcaklığı hissetmek için mutfak dolapları ,perde ,masa ve sandalyelerin karakteri etkin rol oynar. Mutfak dolaplarında açık tonlarda eskitme ahşap kullanımı mekanın daha ferah algılanmasını da sağlayacaktır. Perdelerde kalın çiçek desenlerinin kullanımı istenilen görünüm için iyi bir şeçim olacaktır. Mutfakta açık pembe ve tonlarının kullanımı sıcak bir görüntü oluşturacaktır. Vintage tabak,fincan,çaydanlık gibi mutfak gereçlerinin kullanımı geçmişe dokunan bir mutfak görüntüsü sağlayaktır.


Vintage mobilyalar evin en şık köşelerinde konumlandırılırken,geçmişe yolculuk yapmamızı sağlayan aksesuarlar; başta duvarlar olmak üzere evinizin çeşitli alanlarında boy gösterir.Vintage mobilyalarını aile büyüklerinin evlerinden , tarzın mobilya ve aksesuarlarını satan antikacılardan ya da koleksiyonculardan temin edebilirsiniz. Dekorasyonda ince perdelerin yerine kalın çiçeklı,desenli perdeler hüküm sürer. Koltuk ve sandalyelerde ahşabı renkli kullanılıp,döşeme kumaşında çiçek desenlerinin kullanımı dikkat çekmektedir.Bu tarzın dikkat çeken özelliklerinden biri de aksesuarda renk kullanımında cesurca haraket etmektir.

Nostaljiyi iliklerine kadar hissetmek isteyenler için eskitme mobilyalar iyi bir tercih olacaktır.Mevcut mobilya ve aksesuarlarınzı çeşitli boyama ve kaplama tekniklerini kullanarak  hedeflediğiniz tasarım diline ulaşabilirsiniz. Sandık,koltuk,abajur,ayna,dikiş makinesi,dolap gibi parçalar boyamanız için etkileyici olacaktır.  Bu noktada dikkat etmemiz gereken nokta objelerin görünümünden uzaklaşmamak.Asıl malzeme ve görünüşler baza alınarak yenileme işleme yapılmalıdır.Aksi takdirde ürün yenilenme sonrası genel havasından uzaklaşabilir.

Yıllanmış objeleri sonsuz yaratıcılıkla  yeni işlevlerle buluşturma

Vintage ekolünün en önemli özelliklerinden biri de yaratıcılıkta uçsuz bucaksız davranma özgürlüğü sağlamasıdır. Yıllara meydan okuyan çiçek sulama kabınız  banyonuzda her an  duş başlığına dönüşebilir. Hurdaya ayrılmış eski bir araba bir bakmışsınız salonunuzun koltuğu oluvermiş.Vintage ürünleri dekoratif bir öge gibi düşünmeyip bir işlev de vermek sizler için kullanışlı bir objeye dönüşmesini sağlayabilir.Eski bir fıçıyı kitaplığa dönüştürmek,yıllanmış bir valizi sehpa olarak kullanmak,anneannenizin dikiş makinesini banyoda değerlendirmek  yeni işlevler kazandırma adına örnekler olabilir.

Evimizin dekorasyonumuzda vintage ekolünü yaşatırken titiz davranmamız gerektiğini bir yerlere yazmakta fayda var.Mekanda etkili ve dengeli dokunuşlar yapmayı hedef edinmeliyiz. Aksi taktirde aşırıya kaçıp tüm vintage ürünlerin birbiriyle yarışmasına sebebiyet verebilriz.Bu da kullanıcıların gözlerinin yorulmasına ve mekanda iken dikkati hangi noktaya toplaması konusunda kararsızlığa sevk edecektir. Kullanıcı mekanı deneyimlerken aldığı haz kısa süreli olup mekan bulunmama isteğine kadar gidecektir.Ana parçaları toplamaya odaklanıp etkili bir dokunuş yapmak çözüm olabilir.

Post a Comment

%d blogcu bunu beğendi: